dr Silvana Grujić

predavač van radnog odnosa

mail adresa: silvagrujic@gmail.com

Uža naučna odnosno umetnička oblast
Teorije umetnosti

Predmeti
Muzika – televizija, Muzičko uređivanje, Vizuelizacija popularne muzike, Vizuelizacija umetničke muzike

Silvana Grujić je završila osnovne studije na Fakultetu muzičke umetnosti (muzikologija i klavir), magistarske studije filma i medija na Fakultetu dramskih umetnosti, dok je zvanje doktora nauka iz interdisciplinarne oblasti muzikologija i medijske studije stekla na Univerzitetu u Novom Sadu 2017. godine.

Na Fakultetu savremenih umetnosti je angažovana od marta 2023. godine kao predavač.

Naučnoistraživački rad:

• Paleta izražajnih sredstava angažovanih u procesima kreiranja i predstavljanja koreografisanog pokreta na televiziji, Zbornik radova sa VII međunarodnog naučnog skupa održanog na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu (26–27. 10. 2012), str. 65, Kragujevac, 2013.
  • Televizijski balet – specifičnosti hibridnog žanra, Zbornik radova sa VI međunarodnog naučnog skupa održanog na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu (28–29. 10. 2011), str. 207, Kragujevac 2012.
  • Audio-vizuelna zbirka New European Songbook – Nova evropska pesmarica kao medijski format naracije i ekspresije, Zbornik radova sa XIV međunarodnog naučnog skupa održanog na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu (25–27. 10. 2019), str. 17, Kragujevac, 2020.
  • Građa za razmatranje srpske baletske muzike sa stanovišta definicije žanra, diplomski rad, Fakultet muzičke umetnosti, Beograd, 1999.
  • Melodramska obrada motiva Dame sa kamelijama u dramskim, muzičko-scenskim i filmskim delima, magistarski rad, Fakultet dramskih umetnosti, Beograd, 2008.
  • Umetnička igra na televiziji: Oblikotvorni principi stvaranja i realizacije televizijskog baleta, doktorska disertacija, Univerzitet u Novom Sadu, Interdisciplinarna oblast muzikologija i medijske studije, Novi Sad, 2017.
  • Lakoća življenja i stvaranja – prikaz monografije Mozaik sećanja autora Snežane Nikolajević, Muzički talas, 2023.
  • Televizija:
  • Od 1995. do 2001. bila je autor i voditelj muzičkog magazina A tempo.
  • Od 1996. do 2000. godine bila je urednik i voditelj emisije Svet je muzika.
  • Od 2001. do 2016. bila je autor i voditelj serije Ad libitum.
  • Od decembra 2022. je autor, scenarista i voditelj šou-programa klasične muzike Volim klasiku.
  • Pored redovnih serijala, Silvana Grujić je osmislila i realizovala brojne pojedinačne portretske i tematske emisije o autorima, izvođačima, muzičkim događajima i festivalima. Intervjuisala je velike svetske muzičke zvezde kao što su Zubin Mehta, Andre Riju, Plasido Domingo i Denis Macujev.
  • Urednik je i komentator prenosa velikih muzičkih i medijskih događaja kao što su Novogodišnji koncert Bečke filharmonije, Koncert letnje noći iz Šenbruna, Pesma Evrovizije, Dečja pesma Evrovizije.
  • Od 2016. godine Silvana Grujić je odgovorni urednik Muzičke redakcije Zabavnog programa RTS-a, a takođe je pokretač i odgovorni urednik tematskog kanala RTS Klasika, na kojem se od oktobra 2020. godine emituje umetnička muzika 24 sata dnevno.
  • Bila je član žirija na takmičenju Virtuozi u Budimpešti 2020. godine.
  • Bila je član međunarodnog žirija na jednom od najznačajnijih internacionalnih festivala televizijskih muzičkih i umetničkih ostvarenja Zlatna ružaRose d’Or oktobra 2021. i 2022. godine.
  • Bila je član žirija događaja International EMI Awards 2022. godine u Budimpešti.
  • Bila je član petočlanog međunarodnog žirija na festivalu televizijskih muzičkih emisija Zlatni Prag u Pragu 2022. godine.
  • Bila je pokretač i član žirija Prvog memorijalnog takmičenja za mlade kompozitore „Andrija Čikić”, održanog novembra 2023. godine.

Aktivnosti:

• Bila je član RTS tima za realizaciju Tempus projekta na Fakultetu muzičke umetnosti tokom 2013. i 2014. godine.
  • Predstavnik je RTS-a u okviru međunarodne grupe EBU Music and Dance Experts od 2019. godine.
  • Bila je šef delegacije Srbije na Dečjoj pesmi Evrovizije od 2017. do 2021. godine.
  • Izlagala je radove na naučnim skupovima i učestvovala u tribinama.
  • Bila je autor je i realizator programa stručnog usavršavanja koje je odobrio ZUOV od 2010. do 2021. godine.
  • Dobitnik je Zlatne značke Kulturno-prosvetne zajednice Srbije za „nesebičan, predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju kulture” za 2022. godinu.
  • Dobitnik je zahvalnice Kolarčeve zadužbine za 2022. godinu i Šopen festa za 2021. godinu.