Doktore, kako se zove moja bolest?” u izvođenju studenata četvrte godine studija glume

/ / Studenti, Vesti / 12. 01. 2024.

Studenti četvrte godine osnovnih studija glume će u nedelju, 14. januara, od 20:30, izvesti predstavu „Doktore, kako se zove moja bolest?”, u Narodnom pozorištu na Sceni „Raša Plaović”.

Ovu dramu pripremili su studenti u klasi profesorke Vide Ognjenović i asistenta Mila Lekića kao ispit u okviru četvrte godine osnovnih studija. Uloge u predstavi tumače:

• Lazar Tasić;
  • Ivana Radoman;
  • Nebojša Pribićević;
  • Anja Dinić;
  • Anđela Trišić;
  • Marina Pavlović;
  • Mihailo Rakočević;
  • Bojana Urošević;
  • Aleksa Jovanović;
  • Helena Đurović.

Doktore, kako se zove moja bolest?

Grupa mladih ljudi sa različitim zanimanjima dolazi na zajedničku terapiju kod poznatog psihijatra. Za njega se zna da je odličan dijagnostičar i da uspešno rešava savremene psihičke teškoće, strahove, depresiju i druge uzroke nesnalaženja u surovosti naše svakodnevice. Neki od tih ljudi već neko vreme dolaze na razgovore kod čuvenog doktora, ali su prvi put na grupnoj terapiji i međusobno se ne poznaju. Tokom terapijske seanse oni se jedan po jedan predstavljaju grupi i pokušavaju da opišu simptome zbog kojih su došli da traže stručnu pomoć. U tom iznošenju svog problema oni se, na podsticaj doktora, dotiču i događaja, odnosa i životnih situacija koji su po njihovom mišljenju uzroci smetnji koje ih dovode na terapiju. Doktor nastoji da ih ne prisiljava, nego da ih lakim podsticajem navede da bez ustezanja i ulepšavanja i što iskrenije ispričaju svoju priču, da svako objasni ostalim polaznicima šta ga, u stvari, muči. Kako seansa odmiče, oni se u razgovoru malo-pomalo oslobađaju i neprijatnosti od ispovedanja pred nepoznatim ljudima i nespretnosti u opisivanju detalja svoje psihoze. Sve aktivnije se međusobno slušaju, jedni druge zapitkuju i žustro komentarišu to što su čuli. Drugim rečima, seansa postiže svoj cilj, a to je da polaznici u razgovoru lagano prevazilaze svoju inhibiciju i da otvoreno razgovaraju o svojoj „bolesti”, te ovi ispovedni monolozi, u stvari, čine dramu u jednom činu koja ima deset likova, a zove se „Doktore, kako se zove moja bolest?”. Svako lice u ovoj drami je i autor svog monologa. Ovo je potpuno autorska predstava, gde su glumci i autori teksta, i dramaturzi, i reditelji predstave.

Dođite na ispitnu predstavu talentovane generacije studenata u Narodno pozorište 14. januara, sa početkom u 20:30. Molimo sve zainteresovane koji žele da dođu da se prijave ovde!