Izložba Đorđa Stanojevića „Tokovi” u Galeriji ULUS u Beogradu

/ / Vesti / 19. 09. 2022.

Izložba profesora Đorđa Stanojevića, rukovodioca Departmana vizuelnih umetnosti na Fakultetu savremenih umetnosti, biće otvorena u Galeriji ULUS u Beogradu, (Knez Mihailova 37), u sredu, 21. septembra, u 19 časova.

Izložba nosi naziv „Tokovi”, a na njoj će biti predstavljena platna velikog formata.

Spoj prirodnih procesa sa umetnošću

Profesor Stanojević kroz svoju metodologiju rada spaja prirodne procese sa umetničkim. Sve svoje radove radi ispod otvorenog neba, u prirodi, bez obzira na vremenske prilike. Tako nastaju radovi koji su dijalog sa prirodom. U takvim situacijama slika postaje medij u pokidanoj vezi između čoveka i prirode.

Dijalog je ključna reč. On se putem slike (ali i kroz sliku) povezuje sa prirodom. U tom dijalogu nastaje sadržaj slike. U procesu rada slika je u horizontalnom položaju, na zemlji. Đorđe koristi prirodne pigmente i medijume na platnu. Dejstvo prirodnih sila ne sputava ga u tom procesu. Prati ih. Tako nastaju tokovi.

Pušta ih da formiraju sliku. Prati i usmerava, poštujući ih da formiraju sliku. Javlja se dijalektika između namere i slučajnosti koji postaju Jedno. U tom procesu uvek se stiče novo znanje o svetu, energijama, tokovima…

Izložba će trajati do 13. oktobra i biće organizovana stručna vođenja za građanstvo i studente našeg fakulteta.

Posetite Galeriju ULUS i uživajte u umetnosti koju stvara profesor Đorđe Stanojević.