Izložba fotografija studenata Fakulteta savremenih umetnosti u Galeriji Doma omladine „Pančevo”

/ / Uncategorized / 15. 06. 2022.

Studenti Fakulteta savremenih umetnosti pozivaju vas na otvaranje izložbe fotografija koja će u četvrtak u 19:00 biti otvorena u Galeriji Doma omladine „Pančevo” (Svetog Save 10/1). Ulaz na izložbu je besplatan.

Mentor i selektor izložbe je vanredni profesor fotografije na FSU Svetlana Knežević Lukić.

Fotografija kao spontani momenat, nameštena kompozicija, ali i ozbiljna životna situacija

Istoričar umetnosti i profesor Irina Tomić napisala je najavni tekst izložbe:

„Čovek zagledan u svet ima pred sobom dve alternative:
da oseti svoju ništavnost ili da se divi.
Divljenje nas izjednačuje sa onim čemu se divimo”.

Branko Miljković

Sve što nas okružuje vredno je pažnje, ali nemaju svi strpljenje, naviku ili dar da uoče bitne trenutke i situacije. Gledati nije isto što i videti. Fotografija je neobičan medij koji zamrzava poseban trenutak ili situaciju. Tradicionalni svetlosni zapis u savremenom dobu se pak može produbiti u digitalnom svetu, jer nam programi za obradu fotografija to omogućavaju. Nekada beleženje trenutka prosto nije dovoljno za ostvarenje kompletnog dela koje je fotograf video u svojoj imaginaciji. Nekada je, međutim, sasvim dovoljno samo fotografski zabeležiti nešto, jer priroda neretko nadmašuje kompjuterske programe i svako dalje modifikovanje bilo bi neprikladno.

Na izloženim radovima suočavamo se sa spontanim momentima, sa nameštenim kompozicijama, ali i sa ozbiljnim životnim situacijama, koje obuhvataju put dolaska ljudskog bića na svet, detinjstvo, teška emotivna i fizička stanja, pa i starost.

Fotografija kao umetničko delo ne oslikava, naravno, samo realan trenutak u vremenu, već fotograf kroz svoju vizuru interpretira objekat fotografisanja. Kroz objektiv i konačan snimak umetnik nas približava ne samo objektu fotografisanja već i sopstvenoj ličnosti. On nas navodi da vidimo i osetimo i delo i autora, zbog čega je svaki od predstavljenih radova ujedno i autoportret umetnika.
Irina Tomić

Dođite u četvrtak, 16. juna, od 19:00 na otvaranje izložbe i uživajte u fotografijama čiji su autori studenti Fakulteta savremenih umetnosti.

Vidimo se!