Nagradni konkurs za idejno rešenje plakata na temu prevencije upotrebe duvanskih proizvoda

/ / Konkursi / 21. 10. 2022.

Kancelarija za prevenciju pušenja u Centru za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” raspisuje nagradni konkurs za idejno rešenje plakata na temu prevencije upotrebe duvanskih i nikotinskih proizvoda.

Pravo učešća na konkursu imaju studenti umetničkih visokoškolskih ustanova. Učestvovanje je besplatno, a radovi se predaju pod šifrom.

Opis teme konkursa

Očekuje se da se u radovima poslatim na konkurs istaknu prednosti nekorišćenja duvana i duvanskih/nikotinskih proizvoda, kako za pojedinca tako i za celokupno društvo. U njima se mogu istaći potreba da se živi u sredini bez duvana i prednosti društva u kojem se ne koriste duvanski/nikotinski proizvodi.

Pod duvanom i duvanskim i nikotinskim proizvodima podrazumevaju se klasične cigarete, zagrevani duvanski proizvodi, nargile, kao i elektronske cigarete.

Rad bi sadržajem trebalo da odgovara nekoj od sledećih oblasti:

• prevencija otpočinjanja upotrebe duvana/nikotina;
  • štetnost korišćenja duvanskih i nikotinskih proizvoda uopšteno ili sa fokusom na određeni proizvod (npr. nargila), a sa posebnim naglaskom na mlade;
  • zaštita od izloženosti duvanskom dimu i/ili aerosolima drugih proizvoda (npr. elektronske cigarete, zagrevani duvanski proizvodi) iz okruženja i razlozi zašto to ljudima iz okruženja može da smeta;
  • odvikavanje od upotrebe cigareta i/ili drugih duvanskih proizvoda, tj. prestanak njihove upotrebe.

Ove godine autori imaju slobodu da sami osmisle slogan sa porukom koju njihov rad upućuje posmatraču.

Propozicije konkursa

Kandidat može podneti samo jedan autorski rad u originalu (koji mora biti delo i vlasništvo učesnika). Crteži, skice, foto-kopije i plagijati neće biti prihvaćeni. Rad mora da odgovara temi, ne sme biti prethodno objavljivan, izlagan ili na bilo koji način publikovan i ne sme kršiti prava trećih lica.

Ne smeju se koristiti likovi poznatih ličnosti, a u slučaju korišćenja lika bilo koje osobe, potrebna je njena pisana i overena saglasnost da njen lik može biti korišćen bez ikakvog ograničenja u slučaju da rad bude nagrađen ili selektovan za izložbu.

Odabir žanra i autorski pristup potpuno su slobodni.

Kako treba obeležiti radove i na koji način se šalju radovi pogledajte u OVOM DOKUMENTU.

Prijemni formular preuzmite OVDE, a potrebno je popuniti i saglasnost za obradu podataka.

Rok za prijem radova je 15. novembar 2022. godine. Radovi koji budu poslati nakon ovog roka neće biti prihvaćeni.

Vredne nagrade za pobednike konkursa

Najbolji radovi biće novčano nagrađeni, i to:

• PRVA NAGRADA – 60.000 din.;
  • DRUGA NAGRADA – 50.000 din.;
  • TREĆA NAGRADA – 40.000 din.;
  • devet pratećih nagrada iznosiće po 15.000 din. (9 x 15.000 dinara).

Učestvujte u nagradnom konkursu, pokažite svoj talenat i osvojte vredne nagrade.