Narodna biblioteka obeležila 125 godina od rođenja Desanke Maksimović: Učestvovali i predstavnici FSU

/ / Vesti / 8. 06. 2023.

Zadužbina Desanke Maksimović je 15. maja na najvišem zvaničnom nivou u svečanoj sali Narodne biblioteke Srbije obeležila centralnom proslavom 125 godina od rođenja Desanke Maksimović. U prisustvu državnih, verskih i kulturnih zvanica, uvodnu besedu je izrekao akademik i pesnik Ljubomir Simović, a skupu su se obratili predstavnik Ministarstva kulture, upravnik Narodne biblioteke Srbije – Vladimir Pištalo – i upravnica Zadužbine Desanke Maksimović – Svetlana Šeatović. Umetnički program je vodila studentkinja treće godine glume FSU Željana Nedeljković, a scenario i režiju ovog programa potpisao je reditelj i profesor FSU Petar Stanojlović.

U programu su učestvovali:

• prof. Petar Stanojlović – autor scenarija i reditelj svečane akademije;
  • Željana Nedeljković – studentkinja glume sa FSU;
  • Dečja dramska grupa Radio Beograda, čiji je rukovodilac prof. Petar Stanojlović;
  • Ljubomir Simović – akademik;
  • dr Svetlana Šeatović – upravnica Zadužbine Desanke Maksimović;
  • Branislav Milakara – predstavnik porodice velike pesnikinje;
  • Nebojša Milovanović – dramski umetnik;
  • učenici Valjevske gimnazije;
  • Mirjana Stanišić – autorka izložbe „Moj svet”.

Pozdravne reči:

• dr Vladimir Pištalo, upravnik Narodne biblioteke Srbije;
  • dr Svetlana Šeatović.

„U pesmi su kao u začaranom vrtu, kud samo tragači za snom zađu. U njoj, kao med u šumskom saću, reči stoje, svačije i ničije, i tvoje i moje” – ovo su stihovi Desankine pesme po kojoj je nazvana svečana akademija. Iza njenog poetskog štita sklanjale su se generacije lovaca na snove – ljubitelja poezije.

Desanka Maksimović rođena je 16. maja 1898. godine kraj Valjeva. Pesnikinja, pripovedačica, romansijerka, pisac za decu, pa i prevodilac, članica SANU i, po mišljenju mnogih, najveća srpska pesnikinja za života je objavila oko pedesetak knjiga. Preminula je u Beogradu 11. februara 1993. u 94. godini.

Nakon svečane akademije, u holu Narodne biblioteke Srbije otvorena je izložba „Moj svet” autorke Mirjane Stanišić. Postavku su činili artefakti iz pesnikinjine porodične arhive (njeni dragi odevni predmeti, rukopisi i prepiske sa stranim pesnikinjama čije je pesme prevodila).