Logo konkursa za temu Ogledalo

Prijavite se na veliki konkurs za srednjoškolce kreativce! Ove godine tema je OGLEDALO

/ / Vesti / 19. 02. 2020.

Fakultet savremenih umetnosti i ove godine obradovaće najtalentovanije srednjoškolce. Nastavljamo sa velikim konkursom za srednjoškolce kreativce. Tema za 2020. godinu je „Ogledalo”, a sve o pravilima prijavljivanja, načinu na koji možete da ostvarite temu i da pošaljete radove možete pronaći OVDE.

Konkurs na FSU na temu ogledalo

Konkurs se raspisuje u šest kategorija:

• CRTEŽ (klasični crtež rukom u svim crtačkim tehnikama, ilustracija, digitalni crtež rađen na kompjuteru);
  • SLIKA (slika napravljena bilo kojom slikarskom tehnikom, kolaž, mozaik, street art);
  • DIZAJN (grafički dizajn, modni dizajn, dizajn predmeta, arhitektura, ilustracija, digitalni crtež rađen na kompjuteru);
  • FOTOGRAFIJA (digitalna fotografija, foto-kolaži, foto-montaže);
  • MULTIMEDIJALNI RAD (video-radovi, klipovi, gifovi, snimljeni performansi, instalacije, interaktivna/konceptualna/digitalna umetnost, land art, body art, kinetička umetnost);
  • KREATIVNI TEKST (poezija; proza – kratka priča, esej, savremena bajka, hibridni žanrovi – do pet stranica teksta).

Ilustracija kategorija konkursa

Na konkurs mogu da se prijave svi srednjoškolci iz Srbije, a jedan učenik može da pošalje najviše tri rada, u istoj kategoriji ili u različitim kategorijama.

Obrazloženje teme konkursa:
(P)OGLEDAJMO SE ZAJEDNO U OGLEDALU NAŠE STVARNOSTI I/ILI FIKCIJE!

Ogledalo je predmet koji upotpunjuje našu svakodnevicu: teško je zamisliti torbu sa ličnim priborom bez ogledala, izloge bez ogledala, kojima ona daju iluziju elegancije i dubine, jutra i večeri kada nismo zagledani u vlastiti odraz u njima. Simbolika ogledala proističe iz njegove funkcije: odražavanja i udvostručavanja. Ono udvaja likove, ali ih i sadržava i apsorbuje. Ne samo da se ogledamo na sjajnoj površini, staklu, vodi već i u svemu što reflektuje nas, naše navike i razmišljanja. Ogledamo se u izborima koje pravimo, u delima koja činimo i u delima koja stvaramo.

Pozivamo sve mlade kreativce koji crtaju, slikaju, dizajniraju, fotografišu, snimaju ili pišu da se prijave na konkurs koji organizuje FSU. (P)ogledajmo se zajedno u ogledalu naše stvarnosti i/ili fikcije!

Šta sve može da vam bude inspiracija?

• Optička sprava / reflektujuća površina
  • Iskrivljena slika / konveksno i konkavno ogledalo
  • Komedija/parodija/satira/karikatura
  • Jezero / mirno more / bara / kiša / kapljica / rosa
  • Led/metal/staklo
  • Mikroskop/teleskop/foto-aparat/kamera/film
  • Lep/ružan/zadovoljan/nesrećan
  • Slika u ogledalu / istina / laž / original / kopija / slika
  • Damsko ogledalo / šminka / predstava / predstavljanje
  • Ogledalo / portret / autoportret / selfi / grupni portret / prijatelji
  • Odraz/silueta/senka
  • Savremena umetnost / ogledalo vremena u kome živimo

Prijavi se i učestvuj!

Bitno je samo da budete originalni, jedinstveni i svoji i da pokažete svu svoju kreativnost.

Konkurs traje do 24. aprila 2020. godine

Svi oni koji žele da učestvuju na konkursu potrebno je da popune prijavu do 31. marta. Svoje radove u elektronskoj formi potrebno je da pošaljete najkasnije do 24. aprila 2020. godine, i to na imejl-adresu: konkurszakreativce@fsu.edu.rs.

Svaki učesnik može da pošalje na konkurs najviše tri rada. Svaki rad treba da bude potpisan. Na poleđini rada treba da napišete: ime i prezime, ime i prezime mentora ako je rad nastao pod mentorstvom, naziv škole u koju idete i razred, svoj kontakt telefon i kontakt telefon mentora, ukoliko ga imate, kao i svoju imejl-adresu.

Fotografije radova i digitalne radove potrebno je sačuvati u rezoluciji od 300 dpi, u JPG formatu, duža strana 15 cm.

Radove obavezno imenovati na sledeći način: ime prezime – naziv škole – naziv rada – kategorija (npr. PETAR PETROVIĆ – ŠKOLA ZA DIZAJN – LETO – FOTOGRAFIJA). Digitalne radove odštampati na papiru A4 formata, a video-radove slati putem WeTransfera.
Do 20. 5. 2020. godine stručni žiri će odabrati radove koji ulaze u uži izbor. Formular za prijavljivanje možete preuzeti OVDE.

Nagrada za sve učesnike – velika izložba u Galeriji Fakulteta savremenih umetnosti

Nagrade konkursa tablet, stipendija na FSU i kurs Photoshopa

Za najbolje među najboljima obezbeđene su vredne nagrade:

• jednogodišnja stipendija za FSU – pobednik konkursa;
  • tablet i olovka – za pobednike pojedinačnih kategorija;
  • besplatan kurs Photoshopa – za prva tri mesta u svim kategorijama.

Sve naše srednjoškolce kreativce nagradićemo velikom izložbom svih pristiglih radova koja će biti organizovana 28. maja 2020. godine u Galeriji Fakulteta savremenih umetnosti. Tog dana biće dodeljene nagrade svim pobednicima.

Prijavite se za učešće na velikom konkursu za srednjoškolce kreativce, neka svi vide umetnika u vama!