Profesori FSU nastupaju u Kini

/ / Vesti / 20. 03. 2024.

Umetnička organizacija „Kulturni element” nastavlja svoju misiju promocije i prezentacije srpske kulture u inostranstvu. U Srpskom kulturnom centru u Pekingu je pre dva dana održana koncert-predstava „Pisma streljanih” u režiji profesora Fakulteta savremenih umetnosti Tadije Miletića, a uz učešće profesorke sa predmeta Tehnika glasa Dine Miletić.

U ovoj predstavi ratne tematike u kojoj se publika susreće sa poslednjim oproštajnim pismima rodoljuba koji će tokom Drugog svetskog rata tragično izgubiti život nastupa Nikola Štrbac kao zatvorenik, a u dvojakoj ulozi zatvorenica i muzičkih izvođača nastupaju naša profesorka na predmetu Tehnika glasa Dina Miletić i njena koleginica Ana Spremić. Pored njih učestvuju i Branko Živković kao nemački oficir, uz umetničku saradnju Dejana Stojanovića. Kroz modernu interpretaciju i 3D mapiranje logorske sobe, u punoj sali kulturnog centra predstava je sa velikim uspehom prezentovala kineskoj publici tužne sudbine ljudi koji su se u poslednjim trenucima obratili najdražima – ocu, majci, sinu – uz pozdrav i poslednje poruke.

Delegacija „Kulturnog elementa” je zvanično posetila i Nacionalni muzej Kine, kao i čuveni Zabranjeni grad.

Projekat je ostvaren uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije.