U istraživanju modernističkog nasleđa: Studentkinje FSU obišle znamenite blokove Novog Beograda

/ / Vesti / 12. 06. 2023.

Tokom poslednje nedelje maja za studentkinje FSU je u sklopu predmeta Savremena arhitektura i dizajn, koji pohađaju studenti druge godine smera Dizajn enterijera, organizovano razgledanje znamenitih blokova Novog Beograda. Obilazak je vodio vanr. prof. dr Aleksandar Kušić.

Studenti su obišli nekoliko novobeogradskih blokova:

• blok 19a (arhitekte: Lojanica, Cagić, Jovanović i Marić; period projektovanja i izgradnje: 1975–1982);
  • blok 21 (arhitekte: Čanak, Mitić, Lenarčić, Petrović, Ignjatović i Kabiljo; 1962–1966);
  • blok 22 i 23 (arhitekte: Janković, Karadžić i Stjepanović; 1968–1979).

Studentkinje su imale priliku da vide objekte koji predstavljaju nasleđe razvijenog i poznog modernizma, a posebna pažnja bila je posvećena primerima brutalizma, koji je karakterističan za blokove 22 i 23.

Studentkinje stekle vredna znanja o planu izgradnje i dizajnu novobeogradskih blokova

Tokom obilaska diskutovano je o planiranju i projektovanju novobeogradskih blokova, ambijentima unutar stambenih celina, sistemima izgradnje, kao i načinu organizacije stanova. Atmosfera sa šetnje i zanimljivi detalji ovekovečeni su na fotografijama Anje Aničić i Anđele Ćosić, studentkinja Fakulteta savremenih umetnosti.