„Biti il’ ne biti” na pozornici srpskog pozorišta u Švedskoj

/ / Pozorište Portal, Vesti / 4. 05. 2018.

Studenti glume Fakulteta savremenih umetnosti imali su priliku da od 18. do 23. aprila sa svojim profesorima Božidarom Đurovićem i Hadži Nenadom Maričićem budu gosti srpskog pozorišta u Švedskoj.

Povod gostovanja bila je predstava „Biti il’ ne biti”, koju su diplomirani glumci odigrali najpre 20. aprila u sali ABF-a, u pomorskom gradu Helsingborg, a zatim i 21. aprila u gradiću Landskrona, nedaleko od pomenutog Helsingborga.

Glumci sa FSU predstave su izveli u okviru  „Theatre Tomorrow”, koji već više od deset godina postoji i izvodi predstave na srpskom jeziku pod palicom Ljubiše Vukovića, koji je glavni organizator i koji je bio domaćin našim studentima u ovoj kraljevskoj zemlji.

Mladi glumci sa FSU oduševili Srbe u dijaspori

Ljudi našeg porekla, koji su u oba navrata činili većinsku publiku, sa posebnom pažnjom su pratili dešavanja na pozornici. Tišina koja je gospodarila između Šekspirovih rečenica bila je posledica potpune usredsređenosti gledalaca na ono što se odigravalo pred njihovim očima.

Igra mladog ansambla bila je suverena, poletna i strasna, sa snagom jednakom onoj koju svojim sadržajem nose najveće tragedije čuvenog engleskog pisca. Aplauzi na kraju predstava bili su jasan pokazatelj da srpska dijaspora ume da prepozna i nagradi kvalitet ne samo zabavnih komedija, koje pred njih svakako izlaze češće, već i jedne ovakve, dramske predstave, sa elementima akcije i trilera, koja sa sobom nosi uzvišeniji duhovni smisao.

Izleti, druženje i poseta pravoslavnoj crkvi upotpunili gostovanje

Ono što je posebno oduševilo mlade glumce, kao i njihove profesore, jeste gostoprimstvo domaćina, naših ljudi koji su u nekom trenutku svog života sreću pokušali da pronađu van granica rodne grude.

Oni su učinili sve da beogradski glumci vreme u Švedskoj provedu na najkvalitetniji način i da se osećaju kao kod svoje kuće. Kvalitetan plan i program nije izostao, tako da su mladi glumci uživali u izletima u prirodi, posetama znamenitim mestima Helsingborga, kao i u prijemu u pravoslavnoj Crkvi Svetog Vasilija.

Posebno iskustvo obilazak Hamletovog dvorca u Helsingeru

Ipak, ono što je posebno značilo umetnicima iz Beograda jeste putovanje brodom u Dansku i obilazak Hamletovog dvorca, koji se nalazi u primorskom mestu Helsinger. Glumci su imali priliku da vide, čuju i osete čari ne samo Švedske i Danske već i samu Šekspirovu inspiraciju, emociju i umetnost.

Ovo putovanje donelo je nova iskustva starim studentima Fakulteta savremenih umetnosti. U predstojećem periodu očekuju ih igranja u domovini mada ne treba isključiti mogućnost da se dilema iz naslova predstave postavi pred još kojeg Srbina u dijaspori.

Pogledajte kako su se proveli mladi glumci sa Fakulteta savremenih umetnosti na gostovanju u Skandinaviji: