Đorđija Petkoski održao predavanje na temu budućnosti kreativnog preduzetništva

/ / Vesti / 9. 12. 2022.

Zaposleni, nastavnici, studenti i polaznici LINK edu Alliance imali su sjajnu priliku da uživo slušaju jednog od najeminentnijih profesora u Americi i da razgovaraju sa njim. Profesor Đorđija Petkoski bio je gost Fakulteta savremenih umetnosti i našeg profesora Dušana Stojakovića. Predavanje u okviru predmeta Kreativno preduzetništvo održao je u ponedeljak, 5. decembra.

Gosti su imali priliku da saznaju mnogo toga o najvećim izazovima ličnog razvoja danas.

Đorđija je profesor Vorton poslovne škole Univerziteta u Pensilvaniji i stručnjak za održivi razvoj i ESG parametre (Environmental, Social and Governance factors). Tema njegovog predavanja tiče se budućnosti u oblasti kreativnog preduzetništva i održivog razvoja i bavi se načinima na koje treba da se pripremimo za sve ono što nova haotična realnost i budućnost donose.

Teme predavanja

U toku predavanja profesor Petkoski je obradio sledeće teme:

• Uticaj globalnih i lokalnih trendova, kako prihvatiti haos i dati smisao novoj realnosti?
  • Besmislenost/ograničenja preterane generalizacije i kolika je cena nametnute složenosti i nerealnih očekivanja?
  • Da li su održivost i principi zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i savesnog korporativnog upravljanja (ESG) dobra polazna tačka? Kako će na vas uticati skoro 40 triliona dolara ESG ciljanih investicija?
  • Da li je svrha važna? – Lični interes, strast, svrha, podsticaji i motivacije
  • Kako uskladiti svoje lično putovanje sa studijskim putovanjem?
  • Šta možemo naučiti iz putovanja preduzetnika/menadžera i ESG rukovodilaca?
  • Šta sve ovo znači za generaciju Z i međugeneracijske odgovornosti?
  • Uloga karaktera i vrednosti u dugoročnom uspehu u karijeri? Kako ne završiti u zatvoru?
  • Tiho odustajanje – Ko je pravi gubitnik?
  • Kako sistematski steći društvene i tehničke veštine? – Da li su aktivni razvoj kapaciteta i razmišljanje van okvira odgovor?
  • Kako se nositi sa skrivenim predrasudama i emocijama u ličnom i studijskom razvoju?

Jedna od glavnih poruka predavanja profesora Petkoskog, u čijem su fokusu bili preduzetništvo i preduzetnički duh, jeste da su za uspeh neophodne lična motivacija, odnosno strast ka poslu, i dobra informisanost, odnosno adekvatno obrazovanje u oblasti u kojoj želimo da pokrenemo preduzetnički poduhvat.

Doktor Đorđija Petkoski je konsultant Svetske banke i predavač na Vorton poslovnoj školi Univerziteta u Pensilvaniji, gde predaje kurs o korporativnoj odgovornosti i etici. Međunarodno je priznat predavač sa preko 300 predavanja na vodećim univerzitetima i međunarodnim konferencijama, uključujući godišnje sastanke MMF-a, Svetske banke i Evropskog parlamenta. Autor je ili koautor 15 knjiga i preko 180 članaka i izveštaja. Njegovi radovi su objavljeni u vodećim časopisima kao što su „Harvard Business Review” i „Journal of Business Ethics”. Bio je Fulbrajtov stipendista i gostujući profesor na Harvardu i Masačusetskom tehnološkom institutu. Završio je master na Harvardu, a ima i dva doktorata – iz ekonomije i iz elektrotehnike.

Nakon predavanja eksperti u okviru projekta „Smart4Future”, koji su pomogli u realizaciji predavanja, kroz razgovor sa prisutnima saznali su da im se predavanje izuzetno dopalo, a da su ih informacije o tendencijama u kreativnom preduzetništvu podstakle da razmišljaju o svojim daljim koracima u toj oblasti.