Studentkinja FSU u Mehelenu preko programa Erazmus+

/ / Vesti / 26. 03. 2024.

Na Fakultetu savremenih umetnosti program Kreativne komunikacije predstavlja ključnu komponentu u edukaciji budućih lidera u kreativnim industrijama, te nudi znanja iz različitih oblasti, uključujući dramske umetnosti, medije, kao i produkciju zvuka i muzike.

Ivana Lješković, studentkinja FSU, koristila je ovu multidisciplinarnu platformu kao odskočnu dasku za učešće u programu razmene Erazmus+ sa univerzitetom u Mehelenu: University of Applied Sciences Thomas More. Ovo iskustvo je obogatilo njen akademski put i proširilo profesionalne horizonte, nudeći joj priliku da primeni i usavrši svoje veštine u međunarodnom okruženju. Mehelen, sa svojim bogatim kulturnim nasleđem, postao je mesto akademske razmene i platforma za interkulturalno učenje i stvaranje trajnih veza, potvrđujući da prilike koje nudi program Kreativne komunikacije na FSU vode ka međunarodnim dostignućima.

Ivana Lješković prva je studentkinja Fakulteta savremenih umetnosti koja je imala privilegiju da učestvuje u programu razmene studenata Erazmus+. Ivana, koja studira na smeru Primenjeni mediji i kreiranje sadržaja, imala je priliku da provede vreme na gorespomenutom univerzitetu, u okviru programa International Communication and Media (ICM). Ovaj ugledni fakultet smešten je u flamanskom delu Belgije, u gradu bogate istorije i arhitekture – Mehelenu.

Mogućnost učenja na ovoj instituciji pružila je Ivani priliku za proširenje i nadogradnju njenih znanja, ali i utvrđivanje već postojećih veština. Svi profesori bili su stručnjaci u svojim oblastima, a većina njih predavala je iz istinske želje da prenese svoje bogato znanje novim generacijama.

Upoznavanje sa novom kulturom može biti izazovno, posebno tokom kratkog perioda od samo pet meseci. Ipak, kao i mnogi učesnici programa Erazmus+, Ivana je dokazala da je to moguće. „Ovaj način uranjanja u kulturu je intenzivan, ali za veoma kratko vreme osetite se kao deo ekosistema izgrađenog od ljudi različitih profila, nekih sličnih vama, a nekih drastično različitih. Ipak, sa svima je moguće naći nešto zajedničko”, rekla je Ivana.

Iako program razmene donosi mnoga nova i uzbudljiva iskustva – od novih predmeta i učenja na stranom jeziku do snalaženja u potpuno novoj sredini – ono što se posebno izdvaja u ovoj avanturi su upravo ljudi. Doživljaj uvek najviše oblikuju ljudi sa kojim ga delite, a u Mehelenu Ivana je dočekana raširenih ruku. Druženje upotpunjuju lokalci, drugi internacionalni studenti, pa čak i oni sa naših prostora koji postanu delić doma u nepoznatoj sredini.

Ovo iskustvo predstavlja nezaboravnu avanturu koju svako treba da iskusi. Iako nije za svakoga, iz svakog takvog iskustva možemo naučiti nešto novo, te bi trebalo prihvatiti ovakve prilike otvorenog srca i uma. Ivana je izgradila doživotna prijateljstva, naučila neprocenjive lekcije i stvorila nezaboravne uspomene.