Uspešno završena kreativna subota na FSU: Besplatne radionice srednjoškolce upoznale sa svetom umetnosti

/ / Vesti / 12. 03. 2024.

U subotu, 24. februara i 9. marta, Fakultet savremenih umetnosti ugostio je srednjoškolce zaljubljene u umetnost, koji su imali priliku da prošire svoja znanja i iskustva iz oblasti kreativnog stvaralaštva. Naučili su mnogobrojne korisne stvari i uz pomoć stručnih predavača se upoznali sa procesom stvaranja umetničkih dela.

Učenici su mogli da prisustvuju različitim radionicama:

• VEŠTINE MOBILNOG NOVINARSTVA;
  • EVENT MENADŽMENT;
  • GLUMA;
  • SCENSKE IGRE;
  • SCENSKI GOVOR;
  • DIZAJN KOSTIMA;
  • STORYBOARD;
  • STUDIJA PROSTORA;
  • ISTRAŽIVANJE PROPORCIJA;
  • GRAFIČKI DIZAJN.

Neke od veština i znanja koje su učenici stekli prisustvovanjem kreativnim radionicama na FSU jesu kreiranje vesti pomoću mobilnog telefona, snimanja i montiranja na licu mesta, kao i plasiranje sadržaja na društvenim mrežama. Saznali su ekskluzivne detalje o tome kako je nastao „STADA EXPO” i kako je izgledala njegova evropska turneja u 2023. Mladi glumci su se upoznali sa vežbama koje se izvode na studijama prve godine glume: oslobađanje, cilj, motiv, radnja, igra sa partnerom, kao i improvizacija. Kroz scenske borbe i akrobatiku imali su priliku da poboljšaju opšte motoričke sposobnosti, razvijaju kreativnost i vizionarsku svest i podstiču motivaciju i moralno-voljni faktor za umetnost u celini. Radionica iz scenskog govora učenicima je pomogla da pronađu svoj autentični glas uz vežbe disanja, koje im omogućavaju maksimalnu kontrolu nad glasom i vokalnim izazovima. Naučili su da ručno izrade unikatne tekstilne aplikacije, kojima se mogu dekorisati odeća i aksesoari. Upoznali su osnove kinematografskog jezika i vizuelne forme kroz praktične primere u filmskoj produkciji. Kroz upoznavanje sa osnovama dizajna enterijera naučili su da analiziraju potencijale organizovanja ili preuređenja odabranih ambijenata putem studije prostora. Ljubitelji crtanja su spoznali kako proporcije oblikuju našu percepciju prostora pri crtanju modela. Upoznavanje sa oblašću grafičkog dizajna kroz zanimljiv praktičan zadatak u programu Adobe Photoshop učenike je pripremilo za kreiranje vizuelnog sadržaja za potrebe grafičkog dizajna: naslovne strane časopisa, knjige, plakata itd.

Veliko nam je zadovoljstvo da smo i ove godine imali priliku da ugostimo dosta đaka iz cele Srbije, a ne samo iz Beograda, čime je ovaj događaj postao još značajniji. Učesnici su sa sobom pored znanja poneli i lepe uspomene i nova prijateljstva i, naravno, zvanične sertifikate kao potvrdu za učešće.

Kako je izgledala ovogodišnja atmosfera na radionicama, možete videti u galeriji sa slikama ispod: