Povelja „Promenada” za FSU na Internacionalnom festivalu pozorišta u Vrnjačkoj Banji

/ / Vesti / 2. 08. 2019.

Još jedno veliko priznanje stiglo je na adresu Fakulteta savremenih umetnosti. Organizatori Internacionalnog festivala pozorišta, koji se od 25. do 28. jula održao u Vrnjačkoj Banji, dodelili su povelju „Promenada” za ogroman doprinos našeg fakulteta kulturi i umetnosti u Srbiji.

Predstava „Oleanna”, koja je prve večeri festivala izvedena pred prepunim amfiteatrom na otvorenom, delo je dve fantastične studentkinje FSU, Jovane Todorović i Annamarije Serde, a režiju potpisuje njihova profesorka na master studijama, Vida Ognjenović. Izvedba je rađena prema tekstu Davida Memeta pisanom krajem 20. veka, a ispitna predstava dve studentkinje na kraju druge godine master studija glume imala je svoju premijeru 19. jula u Narodnom pozorištu.

Fantastična obrada Memetovog teksta sa kraja prošlog veka

Jovana Todorović i Annamaria Serda sjajno su se snašle na sceni i na najbolji način publici predstavile Memetove igre moći, manipulacije i osećaja dominantnosti nad drugim bićem.

„Ovaj tekst je profesorka Vida Ognjenović radila osamdesetih godina u Ateljeu sa Svetozarom Cvetkovićem. Dopalo nam se što se ovaj tekst tiče svih nas. Pored pozorišne predstave i edukacije mladih, mislim da je ovo i jedna edukacija profesora i toga na koji način treba da posmatramo političku korektnost i da li uopšte ona treba da postoji. Malo je ovakvih tekstova. Sada sve više ljudi naginje neklasičnom teatru. Međutim, nije sve u zvučnicima i golotinji. Mislim da treba da bude nešto i u govornoj radnji”, objasnila je Jovana Todorović za portal „Hoću u pozorište”.

Sa njom se slaže i njena koleginica:

„U našoj akademskoj zajednici danas se uglavnom na potpuno pogrešan način doživljavaju i studije i obrazovanje. Više nije poenta da se ljudi usavršavaju, već samo da dobiju neki papir. Ne razmišljaju o kvalitetu rada, već o nekom cilju. Mi smo jasno i glasno htele da pošaljemo poruku kako to nije ispravan način i do čega to može da dovede”, dodala je Annamaria Serda.

Pozorište je tamo gde je publika

Glavni cilj Internacionalnog festivala pozorišta u Vrnjačkoj Banji bio je da se pozorište dovede kod ljudi, a ne da oni koji su zainteresovani moraju da ga traže. Ideja je bila i da studenti FSU izvode igrokaze na raznim lokacijama u Vrnjačkoj Banji i na taj način privuku publiku na svoju predstavu. Ispunjen amfiteatar najbolje govori koliko su u tome uspeli.

Festival je nastavljen predstavom „Ovde piše naslov drame o Anti” i zatvoren predstavom „Muškarčine”, koja ove godine ulazi u osmu godinu izvođenja.

Publika u Vrnjačkoj Banji uživala je u trodnevnom pozorišnom spektaklu i već najavila svoje mesto na festivalu dogodine. IPF je festival koji je zamišljen tako da promoviše decentralizaciju pozorišta i njegovo izvođenje iz granica tradicionalnog. Održava se poslednje nedelje jula svake godine.

Pogledajte kako je bilo na predstavi „Oleanna”: